Ndërlidhjet

Mbretëresha britanike në OKBMbretëresha Elizabeta e II-të ka bërë thirrje për paqe dhe unitet në botë, gjatë fjalimit të mbajtur në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së.
Mbretëreshea Elizabetë ka folur për sfidat kryesore në shekullin e XXI-të.

“Një nga këto sfida është beteja kundër terrorizmit. Një tjetër sfidë janë dhe ndryshimet klimatike, ku duhen analizuar me kujdes rreziqet me të cilat përballen vendet e vogla apo të brishta”, tha mbretëresha britanike.

Hera e fundit, që mbretëresha 84 vjeçare kishte vizituar OKB-në, ishte në vitin 1957.
XS
SM
MD
LG