Ndërlidhjet

SHBA: Zbulohen antitrupat kundër HIV-itShkencëtarët në Shtetet e Bashkuara njoftojnë se kanë zbuluar dy antitrupa të fuqishëm, që neutralizojnë në më shumë se 90% virusin HIV në kushte laboratorike.

Antitrupat, që njihen si VRCO1 dhe VRCO2, janë ato që parandalojnë infektimin e qelizave njerëzore nga virusi HIV.

Zbulimi mund të jetë pikë kthese në krijimin e vaksinës kundër virusit HIV.
XS
SM
MD
LG