Ndërlidhjet

Fyle: Bjellorusisë i duhen reforma


Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Shtefan Fyle, tha se Bjellorusia duhet të pranojë "planin e reformave" për të përmirësuar lidhjet me BE-në.

Ai i bëri këto komente në Minsk gjatë takimit me presidentin ukrainas, Alekdander Lukashenka.

Fyle tha se BE-ja pret që Bjellorusia të shfuqizojë dënimin me vdekje, t'i japë fund represionit dhe në vitin e ardhshëm të zhvillojë zgjedhje demokratike.

Lukashenka tha se "Bjellorusia nuk do të bjerë në gjunj para tij, Rusisë apo Shteteve të Bashkuara".
XS
SM
MD
LG