Ndërlidhjet

Gjermania zë vendin e tretë


Gjermania ka mposhtur Uruguajin me rezultatin 3:2, në ndeshjen e zhvilluar të shtunën mbrëma. Futbollisti Sami Khedira ka shënuar golin e fitores, duke i siguruar kombëtares gjermane vendin e tretë në Botërorin 2010.

Sulmuesi kryesor, Miroslav Klose, i mungoi ekipit për shkak të problemeve shëndetësore.

Në takimin final, sonte ndeshen Spanja dhe Holanda. Asnjëra nga skuadrat nuk ishte asnjëherë fituese e Kampionatit Botëror të Futbollit.
XS
SM
MD
LG