Ndërlidhjet

Kina merr kontrollin e burimeve irakiane të naftësKorporata shtetërore energjitike e Kinës ka fituar të drejtën për kërkime dhe shfrytëzim të fushës më të madhe naftëmbajtëse në Irak. Kina në këtë projekt do të jetë së bashku me British Petrolium.

Aktualisht fusha naftëmbajtëse e Rumailsë prodhon mbi 1 milionë fuçi naftë në ditë.
XS
SM
MD
LG