Ndërlidhjet

Petreus viziton PakistaninGjenerali amerikan Dejvid Petreus ka vlerësuar pozitivisht përpjekjet e Pakistanit kundër terroristëve. Petreus po zhvillon të parën vizitë në Pakistan, që kur morri drejtimin e forcave ndërkombëtare në Afganistan.

“Ngjarjet e fundit demonstrojnë se kryengritësit paraqesin rrezik si për Afganistranin ashtu dhe për Pakistanin”.
Rreth 150 veta kanë humbur jetën në sulmet e dy javëve të fundit në Pakistan, periudhë që është shënuar me rritje të dhunës dhe në Afganistan.

Uashingtoni ka shtuar presionet ndaj Islambadit, që të ndihmojë më shumë luftën kundër talibanëve afganë.
XS
SM
MD
LG