Ndërlidhjet

Presidenti çek emëron kabinetin e ri


Presidenti i Republikës Çeke, Vaclav Klaus, ka emëruar sot qeverinë e re të qendrës së djathtë.

Koalicioni qeverisës, me në krye kryeminsitrin Petër Neças, do të ketë 118 nga 200 vendet e Dhomës së Ulët të Parlamentit.

Partitë e djathta kanë rënë dakord për të punuar në drejtim të reduktimit të borxhit të Çekisë, kryerjes së reformave thelbësore dhe luftës kundër korrupsionit.
XS
SM
MD
LG