Ndërlidhjet

BE lejon aleancën transatlantike


Agjencia evropiane që merret më rregullimin e fluturimeve i ka hapur udhën krijimit të një aleance nga kompanitë British Airways, American Airlines dhe Iberia.

Aleanca mes tri kompanive ka kaluar kontrollin për respektimin e rregullave të konkurrencës.

Komisionin Evropian kishte nisur hetime për këtë çështje në prill të 2009-ës, pas shqetësimeve se kjo marrëveshje mund t’i dëmtonte udhëtarët e linjave transatlantike.
XS
SM
MD
LG