Ndërlidhjet

Eshton viziton Lindjen e Mesme


Shefja për politikë të jashtme e BE-së, Kethrin Eshton, të shtunën do të nisë vizitën në Lindjen e Mesme. Ajo do të përpiqet për rifillimin e bisedimeve të ngecura të paqes në këtë rajon.

Në prag të turneut, kryediplomatja evropiane ka bërë thirrje për ndryshime urgjente dhe thelbësore të politikave të Izraelit.

Eshton do të bisedojë me udhëheqësit izraelitë dhe ata të Autoritetit Palestinez. Këtyre takimeve pritet t’u bashkëngjitet edhe i dërguari i bashkësisë ndërkombëtare për Lindjen e Mesme, Toni Bler.
XS
SM
MD
LG