Ndërlidhjet

Merkel viziton Kazakistanin


Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të vizitojë sot Kazakistanin, që është ndalesa e fundit në turneun e saj që përfshiu dhe Rusinë e Kinën.

Në vendin e pasur me naftë dhe me gaz, Merkel do të angazhohet për rritje të sigurisë, energjisë dhe të lidhjeve tregtare.

Në Pekin, kancelarja gjermane ka kërkuar nga Kina të hapë tregjet.

Kina është partneri më i madh tregtar i Gjermanisë në Azi dhe po kështu Gjermania është partneri kryesor evropian për Pekinin.
XS
SM
MD
LG