Ndërlidhjet

Australia në zgjedhje të parakohshme


Kryeministrja australiane, Xhulia Gillard, ka shpallur mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 21 gusht. Votimet parashihen si test për politikat e menaxhimit ekonomik, klimës dhe mbrojtjes kufitare për qeverinë aktuale.

Gillard, në fund të muajit qershor, erdhi në krye të qeverisë, duke pasuar kryeministrin Kevin Rud.
XS
SM
MD
LG