Ndërlidhjet

Dështon misioni i OSBE-së në Kirgizi


Diplomatët e Oraganizatës 56-anëtarëshe për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian nuk kanë arritur të miratojnë dërgimin e misionit policor në Kirgizi.

Ky i fundit ishte kërkuar nga presidentja kirgize, Roza Otunabajeva, për të monitoruar paqen në vend, pas trazirave të muajit të fundit. Ministrat e OSBE-së dështuan të caktojnë datat.

Kazakistani, që kryeson Organizatën, ka shprehur mbështetjen e tij për planin e vendosjes, ashtu sikurse edhe zyrtarët e Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Francës dhe disa vendeve të tjera.
XS
SM
MD
LG