Ndërlidhjet

Rusi: 800 milionë dollarë për bazën kozmike


Rusia do të ndajë 800 milionë dollarë për ndërtimin e një baze, nga do të niseshin anijet kozmike. Lajmin e bëri të ditur kryeministri Vladimir Putin në mbledhjen e Qeverisë.

Ai tha se baza e re do të futej në funksion në vitin 2015 dhe “do t’i garantojë Rusisë pavarësi të plotë për aktivitetet në hapësirë”.

Rusia shfrytëzon bazën kozmike Baikonur nga Kazakistani.
XS
SM
MD
LG