Ndërlidhjet

SHBA: Ekonomia e pasigurt


Kryetari i Rezervës Federale të Shteteve të Bashkuara, Ben Bernanke, tha se ekonomia amerikane është "jashtëzakonisht e pasigurt". Ai deklaroi para Kongresit se ekonomia është e brishtë, por megjithatë "nuk pret që sërish të bjerë në recesion".

Kriza ekonomike nisi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në vitin 2008 dhe pastaj u përhap në gjithë botën. Ajo është cilësuar më e rënda pas "Depresionit të madh" të vitit 1929.
XS
SM
MD
LG