Ndërlidhjet

HRW kritikon KinënHuman Rights Watch ka akuzuar Kinën se ka shkelur ligjin ndërkombëtar duke përdorur forcë të tepruar gjatë ndërhyrjes në kohën e trazirave në Tibet dy vite më parë.

Raporti më i fundit i HRW thekson se forcat kineze kanë përdorur forcë të tepruar, kanë bërë arrestime të paligjshme, kanë torturuar dhe nuk kanë respektuar të drejtën për grumbullime paqësore.

Së paku 19 persona vdiqën nga dhuna gjatë trazirave që ndodhën vetëm pak muaj para organizimit të Lojërave Olimpike Verore.
XS
SM
MD
LG