Ndërlidhjet

3 sllovenë shkatërruan 13 milionë kompjuterë


Policia e Sllovenisë në bashkëpunim me FBI ka nisur hetim kundër te sllovenëve që dyshohen se kishin krijuar virus kompjuterik për të cilin besohet se deri më tash ka shkatërruar rreth 13 milionë kompjuterë në botë.
Shtypi i Lubjanës shkruan se të dyshuarit janë dy meshkuj dhe një femër nën moshën 25 vjeçare.
Virusi i krijuar prej tyre ishte ndër më të rrezikshmit në botë dhe u shitje hakerëve në Spanjë që ishin obliguar ta shpërndanin më tej në botë.
XS
SM
MD
LG