Ndërlidhjet

Obama ndihmon luftën kundër AIDS


Presidenti i Shteteve të Bahskuara, Barak Obama, u zotua për shtimin e përpjekjeve për të luftuar HIV/AIDS-in përmes nismës së tij globale shëndetësore.

Presidenti amerikan i bëri këto komente në video-mesazhin e adresuar në mbyllje të konferencës ndërkombëtare mbi AIDS-in, që zhvilloi punimet në Vjenë.

Obama dhe sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, u zotuan për një qasje të gjerë, të qëndrueshme dhe efektive ndaj epidemisë globale.

Që nga fillimi i viteve 1980, rreth 25 milionë njerëz kanë humbur jetën nga virusi HIV.
XS
SM
MD
LG