Ndërlidhjet

SHBA-Koreja e Jugut: Përfundoi stërvitja ushtarakeKa përfunduar sot stërvitja ushtarake katër ditore e forcave amerikane dhe jugkoreane. 20 luftanije dhe 8000 trupa morrën pjesë në ushrimet ushtarake të zhvilluara në detin e Japonisë.Stërvitja u mbajt megjithë kundërshtimet e Koresë së Veriut.

Tensionet në gadishullin korean janë rritur pas mbytjes së luftanijes jugkoreane në muajin mars ku humbën jetën 46 marinarë. Hetimet ndërkombëtare treguan se luftanije isht embytur nga sulmi me një torpedo prodhim i Koresë së Veriut.
XS
SM
MD
LG