Ndërlidhjet

Karzai dënon publikimin e dokumentave nga WikiLeaksPresidenti afgan Hamid Karzai ka dënuar publikimin e dokumentave sekrete nga WikiLeaks, duke theksuar se kjo mund të rrezikojë jetën e informatorëve afganë. Ai e cilësoi nxjerrjen e mbi 90 mijë dokumentave sekrete për luftën në Afganistan si “jashtëzakonisht të papërgjegjshme dhe tronditëse”.

Karzai ka vënë në pikëpyetje edhe gatishmërinë e aleatëve perëndimorë për të goditur bazat e talibanëve në Pakistan.

“Lufta kundër terrorizmit nuk bëhet thjesht në fshatrat apo në shtëpitë e Afganistanit, por në burimin e fondeve dhe stërvitjes së terroristëve, që gjenden jashtë Afganistanit”, tha Karzai.

Ai shtoi se Afganistani nuk ka mundësi që të realizojë sulme të tilla, por forcat aleate munden. “Pyetja shtrohet përse forcat aleate nuk po veprojnë”, tha presidenti afgan.

Komentet e Karzait u bënë gjatë një konference për shtyp të mbajtur sot në Kabul.
XS
SM
MD
LG