Ndërlidhjet

SHBA-të kritikojnë Serbinë për rezolutënShtetet e Bashkuara kanë kritikuar Serbinë se nuk është përfshirë në bisedime serioze përpara hartimit dhe dërgimit të propozim rezolutës në Kombet e Bashkuara.

“Mendojmë se çdo përgjigje e Asamblesë së Përgjithshme ndaj opinionit të GJND-së duhet të fokusohet në shtyrjen përpara të Kosovës e Serbisë drejt rrugës që i çon në përmbushjen e synimeve për anëtarësim në BE. Përgjigja nukd duhet t’i kthejë prapa dy vendet në çështje si ajo e statusit, që është çështje e zgjidhur. Kosova është një shtet i pavarur dhe sovran”, thuhet në deklaratën e ambasadës së SHBA-ve në Beograd.
XS
SM
MD
LG