Ndërlidhjet

SHBA-të nisin operacionet e ndihmës në PakistanAmbasada amerikane në Islamabad po bashkrendon dërgimin e ndihmave si dhe fluturimet humanitare të një numri helikopterësh, të anijeve, ka vendosur ura të lëvizshme dhe ka dërguar njësi për pastrimin eujit si dhe dnihma ushqimore për pakistanezët që gjenden në zonat e goditura nga moti i keq.

Si pasojë e përmbutjeve dhe rrëshqitjeve të tokës mbi 1.5 milionë pakistanezë janë dëmtuar në forma të ndryshme dhe mbi 1100 persona kanë vdekur.
Burimet pakistaneze thonë se shkatërrimet janë në masë të madhe çfarë lët të hapur mundësinë e viktimave të parportuara.

Shtetet e Bashlkuara kanë ofruar përveç ndihmës në paisje dhe 10 milionë dollarë për qeverinë pakistaneze.
XS
SM
MD
LG