Ndërlidhjet

Rusi: Shpallet gjendje e jashtëzakonshme në 7 rajone


Presidenti i Rusisë, Dmitri Medvedev, ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në shtatë rajone, për shkak të zjarreve të mëdha.

Nga këto zjarre, të shkaktuara nga temperaturat e larta, kanë humbur jetën së paku 40 vetë dhe janë shkatërruar qindra shtëpi.

Zjarrfikësit thonë se po bëjnë progres dhe se flaka po ndalet.

Këto ditë në Rusi janë shënuar temperaturat më të larta në 130 vitet e fundit.
XS
SM
MD
LG