Ndërlidhjet

Malajzi: Dy vëllezër shpallen fajtorë për sulmin ndaj kishësGjykata në kryeqytetin e Malajzisë ka shpallur fajtorë dy vëllezër për shkak të sulmit ndaj një kishe protestante janarin e kaluar. Të dy rrezikojnë deri në 20 vite burg.

Incidenti ndodhi në kohën debati mbi përdorimin apo jo të fjalës Allah nga jo myslimanët për t’iu drejtuar Zotit kishte arritur kulmin.

Sulmi ndaj kishës protestante ishte i pari në serinë e sulmeve dhe zjarrvënieve ndaj objekteve të kultit.
XS
SM
MD
LG