Ndërlidhjet

Klinton: Të shqetësuar për pakicat fetare në IranSekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, tha se Shtetet e Bashkuara janë “thellësisht të shqetësuara” rreth trajtimit të pakicave fetare nga Irani. Dje gjykatat iraniane dënuan me 20 vite burg shtatë drejtues të bashkësisë Bahai.

“Shtetet e Bashkuara janë të angazhaura të mbrojnë lirinë fetare në botë dhe nuk e kemi harruar komunitetin Bahai në Iran”, tha Klinton.

Bahai është grupimi më i madh fetar jo mysliman në Iran.
XS
SM
MD
LG