Ndërlidhjet

Afganistani shënon Ditën e PavarësisëAfganistani sot e kremton ditën e pavarësisë, kur më 19 gusht, 1919 u çlirua nga Britania.

Presidenti afgan Hamid Karzai sot mbajti një ceremoni për të përkujtuar nënshkrimin e Traktatit të Raualpindit.

Në ngjarjen mori pjesë edhe gjenerali Dejvid Petraus, komandant i Shteteve të Bashkuara në Afganistan.

Kremtimet tradicionale me parakalime dhe ceremoni tjera pubilke nuk janë zhvilluar prej vitit 2008, pas një sulmi të talibanëve që u interpretua si përpjekje për vrasjen e Karzait.
XS
SM
MD
LG