Ndërlidhjet

Zyrtari afgan kundër mbështetjes për PakistaninKëshilltari i sigurisë kombëtare të presidentit afgan ka kërkuar nga Uashingtoni që të rishohë miqësinë me Pakistanin. Rangin Dadfar Spanta në një editorial botuar në gazetën “Washington Post” akuzon Pakistanin se mbështet Al Kaidën dhe grupet e tjera ekstremiste si dhe luan lojë të dyfishtë me Shtetet e Bashkuara.

Spanta shkruan se Pakistani ka ndihmuar që të ruhet një nivel i caktuar i dhunës në Afganistan, çfarë ka ndikuar që në perëndim të ketë rënje të mbështetjes për ndërhyrjen në Afganistan.
XS
SM
MD
LG