Ndërlidhjet

Stamboll: Filloi Kampionati Botëror në BasketbollKampionati botëror në Basketboll u hap mbrëmë në Turqi.

Kampioni aktual Spanja pësoi disfatë 72-66 nga Franca.

Serbia e mundi Angolën 94-44, ndërsa Shtetet e Bashkuara ngadhnjyen mbi Kroacinë mne rezultat 106-78.

Fituesit tjerë të ditës së parë janë Greqia, Libani, Lituania dhe Australia.

Garat paraprake të 24 kombëtareve zhvillohen në katër grupe.
XS
SM
MD
LG