Ndërlidhjet

Vullkani shpërthen pas 4 shekujveNjë vullkan ka shpërthyer në ujdhesën Sumatra të Indonezisë për të parën herë pas katër shekujve.

Tymi u ngjit 1.500 metra në ajër dhe mijëra banorë janë evakuar. Nuk ka pasur ende raporte për viktima, ndërsa aviacioni nuk është ndikuar.

Mali Sinabung në veri të Sumatrës filloi të shpërthejë rreth mesnatëa, pas murmurimave që u dëgjuan disa ditë me radhë.
XS
SM
MD
LG