Ndërlidhjet

Kina kërkon fazë të re tregtie me JaponinëKryeministri i Kinës, Ven Xhiabao, tha se Kina dhe Japonia duhet të ballafaqohen bashkë me krizën globale financiare dhe të krijojnë një epokë të re në tregtinë midis dy ekonomive.

Ven i bëri këto komente në Pekin në takimin me ministrin e Jashtëm të Japonisë, Katsuka Okada.

Ven tha se Kina dhe Japonia kanë interesa të përbashkëta për zhvillimin e bashkëpunimit rajonal, duke i thelluar reformat e ekonomisë globale dhe duke e kundërshtuar protekcionizmin në tregti.
XS
SM
MD
LG