Ndërlidhjet

Greqi: Ndalohet pirja e duhanit në publikNë Greqi sot ka hyrë në fuqi ligji për ndalimin e pirjes së duhanit, që është vendi me më shumë duhanpirës në Evropë.

Duhanxhinjtë që e shkelin ligjin do të dënohen deri me 500 euro gjobë, ndërsa bizneset rrezikojnë të dënohen deri në 10.000 euro.

Qeveria greke tha se ndalesa synon të mbrojë shëndetin publik.

Pronarët e restoranteve dhe kafeneve thonë se ligji është kërcënim për bizneset e tyre dhe janë kërcënuar se nuk do ta përfillin.
XS
SM
MD
LG