Ndërlidhjet

Kirgizia akuzon uzbekët për traziratAutoritetet e Kirgizisë kanë ngritur aktpadi kundër disa liderëve uzbekë, të cilët akuzohen se i kanë nxitur ngjarjet e dhunshme në jug të vendit në maj dhe qershor.

Në njoftimin nga zyra e prokurorit publik thuhet se "separatistët" uzbekë akuzohen për nxitje të popllsisë uzbeke gjatë trazirave.

Në mesin të akuzuarve ka biznesmenë, gazetarë dhe aktivistë të të drejtave të njeriut.
XS
SM
MD
LG