Ndërlidhjet

Rusi-Izrael, rritet bashkëpunimi ushtarakRusia dhe Izraeli kanë nënshkruar marrëveshjen që parasheh zgjerimin e bashkëpunimit ushtarak mes dy vendeve. Aktualisht në Moskë gjendet për vizitë ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Ehud Barak.

Marrëveshja vjen disa muaj pas ujdive të arritura mes Rusisë dhe Sirisë e Iranit për shitjen e armëve. Siria e Irani janë dy nga vendet me të cilat Izraeli ka kontradiktat më të thella në rajon.
XS
SM
MD
LG