Ndërlidhjet

Karikaturisti danez nderohet në BerlinKarikaturisti danez, Kurt Vesergards, është nderuar me çmimin e medias në Gjermani. Vestergard është autori i karikaturave të profetit Muhamet, që shkaktuan zemërim e protesta në botën myslimane. Çmimi i jepet karikaturistit danez me vlerësimin se ka mbrojtur lirinë e shtypit dhe vlerat demokratike, “pavarësisht kërcënimeve me vdekje dhe dhunë”.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel do të mbajë fjalimin e rastit në ceremoninë e dhënjes së çmimit, që do të mbahet sot në Berlin.
XS
SM
MD
LG