Ndërlidhjet

Franca kërkon nga Rumania plan për romëtMinistri francez për Çështjet Evropiane, Pier Lëlush, tha se Parisi do të kërkojë nga Rumania të hartojë një plan emergjence për integrimin e bashkësisë rome. Lëlush nënvizoi se BE-ja do të mund të financojë deri në një miliardë euro për këtë plan.

Së fundi Franca ka dëbuar rreth 1000 romë, të gjithë qytetarë rumunë dhe bullgarë. Aksionet franceze kanë shkaktuar reagime negative në BE.
XS
SM
MD
LG