Ndërlidhjet

Vjenë: Për 8 muaj, 52 gazetarë të vrarë


Instituti Ndërkombëtar i Gazetarisë me seli në Vjenë ka bërë të ditur se gjatë 8 muajve të parë të këtij viti për shkak të punës së tyre në gjithë botën kanë humbur jetën 52 gazetarë. Numri më i madh i gazetarëve të vrarë është shënuar në Meksikë – 10, Honduras – 9 dhe në Pakistan – 6. Në Evropë janë shënuar 2 raste të vrasjes së gazetarëve - 1 në Greqi dhe 1 në Rusi.
XS
SM
MD
LG