Ndërlidhjet

India rrit masat e sigurisë në KashmirForcat e sigurisë të Indisë në Kashmir sot janë vënë në gjendje të lartë gatishmërie, dhe janë kërëcnuar se do të qëllojnë çdonjërin, i cili e sfdion orën e rreptë policore, një ditë pasi 19 njerëz u vranë në përleshjet ndërmjet trupave dhe protestuesve.

Rajoni ka parë trazira kohëve të fundit nga protestat e dhunshme të separatistëve, me afro 90 të vrarë gjatë muajve të verës.

Protestat e fundit duket se u nxitën nga raportet se në Shtetet e Bashkuara është përdhosur Kurani.

Kashmiri është i ndarë ndërmjet Indisë dhe Pakistani, dhe të dy shtetet e pretendojnë territorin e tërë.

XS
SM
MD
LG