Ndërlidhjet

Bogdanoviq: Statusi i Kosovës - çështje qendrore për SerbinëStatusi i Kosovës ende është "çështje qendrore" për Serbinë në dialogun e ardhshëm të Beogradit dhe Prishtinës me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, tha ministri serb për Kosovën, Goran Bogdanoviq.

"Statusi ende është çështje qendrore për ne, kurse çështjet kyçe për vendet, që e kanë njohur deklaratën e njëanshme të pavarësisë, ndoshta janë të ashtuquajturat çështjet teknike", ka thënë Bogdanoviq për të përditshmen 'Veçernje Novosti'.

Ai insistoi se Serbia është e përcaktuar që dialogu i mbështetur nga BE-ja të mbahet "që të zgjidhet çështja e Kosovës, sepse kjo është e pashmangshme dhe e nevojshme".

"Edhe nëse formalisht e shmangim këtë çështje, ne do t’a gjejmë atë nën sipërfaqen e të gjitha çështjeve tjera. Ajo qëndron pas gjithçkaje", ka thënë Bogdanoviq.

Ministri serb ka shtuar se bisedimet "nuk do të jenë të lehta dhe as do të jenë proces afatshkurtër".
XS
SM
MD
LG