Ndërlidhjet

Barroso: Diskriminimi i pakicave i papranueshëmKryetari i Komisionit Evropian, Zhoze Manuel Barroso tha se diskriminimi kundër pakicave etnike është "i papranueshëm".

Barroso i bëri këto komente pasi samiti i Bashkimit Evropian kaloi në hijen e përplasjes ndërmjet tij dhe presidentit francez, Nikolas Sarkozi, lidhur me dëbimin e imigrantëve romë nga Franca.

Barroso pranoi se eurokomisionerja Vivian Reding e kishte kaluar kufirin duke i krahasuar veprimet e qeverisë franceze me deportimet e romëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.
XS
SM
MD
LG