Ndërlidhjet

Somali: 19 të vrarë në luftimetTë paktën 19 njerëz u vranë dhe rreth 70 të tjerë u plagosën në luftimet e sotme ndërmjet militantëve islamistë dhe trupave pro-qeveritare afër kryeqytetit të Somalisë, Mogadishu.

Përleshje të ashpra u raportuan në disa pjesë të qytetit.

Grupi militant al-Shabab, i lidhur me Al Kaidën, muajve të fundit e ka intensifikuar fushatën kundër qeverisë kalimtare somaleze, e cila mbështetet nga Kombet e Bashkuara.

Militantët po përpiqen që ta rrëzojnë qeverinë dhe të vendosin ligjin islamik në vend.

Më shumë se 7 mijë paqëruajtës të Unionit Afrikan janë të vendosur në Mogadishu, ku kujdesen për sigurinë e qeverisë së Somalisë.
XS
SM
MD
LG