Ndërlidhjet

Petraus: Talibanët bëjnë 'kthesa' për paqenKomandanti i trupave të NATO-s në Afganistan tha se militantët talibanë po i afrohen qeverisë afgane dhe forcave të huaja për t’i dhënë fund kryengritjes së tyre.

Gjenerali amerikan Dejvid Petraus tha se rreth 20 grupe të vogla kryengritësish tashmë janë kthyer kah forcat e NATO-s duke i ndërprerë luftimet.

Petraus tha se NATO i mbështet përpjekjet e presidentit afgan Hamid Karzai për të hapur bisedime paqësore me udhëheqësit e talibanëve, dhe në disa raste ka ndihmuar në këtë drejtim.
XS
SM
MD
LG