Ndërlidhjet

Brukseli diskuton për veprimet e Francës ndaj romëveKomisioni Evropian pritet së shpejti të vendosë nëse do të ndërmarrë veprime legale kundër Francës për shkak të dëbimit të imigrantëve romë të Rumanisë dhe Bullgarisë.

Komisioni Evropian pritet të diskutojë sot prapa dyerve të mbyllura lidhur me dy procedime të mundshme kundër Francës.

I pari është nëse Franca i ka shkelur ligjet e BE-së për lirinë e lëvizjes, dhe i dyti nëse dëbimet e autoriteteve franceze përbëjnë diskriminim.
XS
SM
MD
LG