Ndërlidhjet

Japonia e shqetësuar rreth KinësKryeministri japonez, Naoto Kan, tha se vendi i tij dëshironte raporte të mira me Kinën, por ngriti shqetësimin rreth projekteve ushtarake të Pekinit.

Kan, gjatë një fjalimi në parlamentin japonez, kërkoi nga Kina të veprojë si "anëtar i përgjegjshëm i bashkësisë ndërkombëtare".

Japonia dhe Kina janë përfshirë në konflikt lidhur me arrestimin e kapitentit të një anije kineze, e cila u prëplas me patrullën detare kufitare të Japonisë.
XS
SM
MD
LG