Ndërlidhjet

Nigeri: Shpërthimet nuk e pengojnë përvjetorin e pavarësisë


Janë dëgjuar shpërthime në kryeqytetin nigerian pranë një vendi ku mbaheshin ceremonitë për 50 vjetorin e pavarësimit të vendit.

Shpërthimet ndodhën pasi Lëvizja separatiste për Emancipimin e Nigerisë u kërcënua se do të sulmojë me bomba ceremoninë në fjalë.

Dëshmitarët thonë se disa persona janë plagosur nga shpërthimet, mirëpo transmetimet në televizion paraqiten një ceremoni e cila nuk u ndalua fare dhe se aty merrte pjesë edhe Presidenti i vendit, Gudlak Xhonatan.
XS
SM
MD
LG