Ndërlidhjet

NASA shkurton 1.200 vende puneAgjencia amerikane e hapësirës, NASA, largoi nga puna 1.200 punëtorë.

Vendimi u mor përkundër faktit se Kongresi i Shteteve të Bashkuara miratoi buxhetin prej 19 miliardë dollarë për këtë institut shkencor, njoftoi CNN.

Shumica e të larguarve punojnë në NASA prej fillimit të viteve të 1980-ta, dhe ishin të angazhuar në programet e shpikjes së fluturakeve.

Për shkak të përfundimit të programit të Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës, supozohet se deri në vitin 2020 do t'i humbin vendet e punës më shumë se 9 mijë punonjës.

XS
SM
MD
LG