Ndërlidhjet

Linjë direkte Kajro-TeheranEgjipti dhe Irani kanë vendosur të nisin fluturime direkte mes kryeqyteteve të tyre për herë të parë pas 30 vitesh. Mes Kajros e Teheranit do të ketë 28 fluturime në javë.

Marrëdhëniet mes dy vendeve u përkeqësuan në vitin 1980 si rezultat i revolucionit islamik në Iran dhe njohjes së Izraelit nga Egjipti.
XS
SM
MD
LG