Ndërlidhjet

SHBA: Defiçiti rrezik për ekonominëShefi i rezervave federale, Ben Bernanake, tha se ekonomia amerikane mund të dëmtohet nëse Kongresi dhe Shtëpia e Bardhë dështojnë në zvogëlimin e defiçitit buxhetor.

Bernanke përsëriti qëndrimin e tij se qeveria nuk duhet të rrisë taksat apo të rrisë shpenzimet, pasi rimëkëmbja ekonomike është shumë e brishtë.

Paaftësia për të vënë defiçitin buxhetor nën kontroll do mund të dëmtojë ekonominë amerikane në afat të gjatë, theksoi Bernanke.
XS
SM
MD
LG