Ndërlidhjet

Stokholm: Fitues të Nobelit për kimi – amerikani dhe dy japonezë


Shkencëtari amerikan, Richard Heck, dhe ata japonezë, Ei-ichi Negishi dhe Akira Suzuki, e kanë fituar Çmimin Nobel për kimi për vitin 2010, për gjetjet e mënyrave të reja për lidhjen e atomeve të karbonit.

Richard Heck është profesor në Universitetin Delaware në Newar të Shteteve të Bashkuara, Ei-chi Negishi, është profesor në Universitetin Purdue në Indiana (SHBA), ndërsa Akira Suzuki, është profesor në Universitetin Saporo në Japoni.
XS
SM
MD
LG