Ndërlidhjet

BE e shqetësuar për derdhjen toksike në HungariBashkimi Evropian u shpreh i shqetësuar se derdhja e mbetjeve toksike në Hungari, mund të shndërrohet në katastrofë ekologjike edhe për vendet tjera.

Zëdhënësi Xho Henon tha se BE-ja është e gatshme që të ndihmojë nëse katastrofa merr përmasa më të mëdha.

Nga rrjedhja e djeshme e humbën jetën katër vetë, gjashtë konsiderohen të zhdukur, dhe afro 120 u lënduan, shumica prej tyre me djegie.

Mbetjet toksike rrodhën pas çarjes së rezervoarit në një fabrikë të aluminit në Ajka, 160 kilometra në jug-perëndim të Budapestit.

Ekipet emergjente po bëjnë përpjekje që materja të mos depërtoj në Danub.
XS
SM
MD
LG