Ndërlidhjet

Sot ndahet Çmimi Nobel për LetërsiÇmimi Nobel për Letërsi për vitin 2010 do të shpallet sot në Stokholm nga Akademia Mbretërore e Shkencave.

Në mesin e atyre që u jepen gjasa për të fituar janë poeti koreanojugor Ko Un, Adonisi nga Siria, Ngugi wa Thiong nga Kenia dhe novelisti amerikan Kormak MekKarti.

Pesë evropianë dhe një turk e kanë marrë çmimin prestigjioz në gjashtë vitet e fundit.

Të gjithë ishin novelistë, përveç skenaristit Harold Pinter, i cili fitoi në vitin 2005.
XS
SM
MD
LG