Ndërlidhjet

A po shkon Turqia drejt lindjes?Kryeministri kinez, Ven Xhiabao, arrin sot në Turqi për një vizitë dy ditore. Qëllimi është forcimi i marrëdhënieve ekonomike mes dy ekonomive me rritjen më të shpejtë në botë.

Marrëveshjet që pritet të nënshkruhen i takojnë fushave të energjisë, transportit, telekomit dhe kulturës.

Së fundi aeroplanët ushtarakë kinezë e turqë kanë zhvilluar stërvitje të përbashkëta, çfarë ka rritur shqetësimin në Uashington. Disa analistë pohojnë se kjo është dëshmi e zhvendosjes së Turqisë drejt Lindjes.
XS
SM
MD
LG